Поради батькам від бібліотекаря

ЯК   ПЕРЕТВОРИТИ   ЧИТАННЯ  НА ЗАХОПЛЕННЯ ?

Деякі  поради  батькам:

. частіше  ходіть  до бібліотеки;

.  передплатіть  хороший  дитячий  журнал;

.   більше  читайте  дитині;

.  подавайте  власний  приклад , нехай  дитина  частіше  бачить , як  ви  самі  читаєте  книжку , газету,  чи  журнал;

. даруйте  книжки;

.  відведіть  дитині  полицю  чи  шухляду  для  найулюбленіших  видань;

. беріть  книжку  в  подорож.   Від  цього  вона  стане  ще  цікавішою;

. не уникайте  всіх  « чому?», « що?», «коли?"

.  не залишайте  нічого  не з’ясованим ;

. читайте  в будь – який час,  коли  вам  зручно.

Що сталося з читанням? За  останні десятиріччя читання втратило  популярність через засоби  масової  інформації, що  полонять людську увагу. Схоже, що найбільшим  суперником   читання , котрий  забирає у людей  багато  часу,є  телевізор. Оскільки благотворним  ефектом читання  так часто  жертвується  заради  голубого  екрану, то  було  б добре  розглянути наступне.

ПЕРЕВАГИ   ЧИТАННЯ

Читання  стимулює  уяву. Телевізор думає  за  нас. Він подає  все  готове: вирази обличчя, відтінки  голосу та сцену.   Коли  ж  ви  читаєте,  то  самі  підбираєте  дійових  осіб, ставите сцену й  керуєте  діями.  «  Читання  дає  стільки  волі,  - каже  10- річний  хлопчик .-Кожен  персонаж може  виглядати,власне,так, як  його  бачить  читач. Людина  має  більший контроль над  інформацією,  коли  читає  книжку,  аніж  коли  дивиться  якусь  телепередачу».

Читання розвиває  вміння  говорити. Жодна  людина  чи дорослий не розвиватиме  вміння  дивитись  телевізор,  якщо  більше  дивитиметься  його. На  противагу  цьому читання  вимагає й  розвиває вміння  говорити,  воно  тісно  пов’язане  з  мовою  та  письменністю. Один  шкільний  вчитель каже:  « Безперечно ,  успішність  учня  великою  мірою  залежить  від  його  лексикону:  як  від того,  скільки він  розуміє  з  прочитаного , так і  від  того, як  він  міркує, коли  пише; окрім  читання , не  існує  іншого  способу  збагачення  лексикону».

Читання  виховує  терпіння. На екрані  телевізора лише  може  змінитися тисяча  картин, не даючи  глядачеві  багато часу для аналізу побаченого. Така  техніка  буквально програмує  коротку стійкість уваги. Не дивно, що  деякі  вивчення показують зв’язок  між  надмірним  проведенням часу  біля  телевізора з  імпульсивністю рішень  та  непосидючістю дітей і дорослих.

Читання  вимагає терпіння. Речення, абзаци та сторінки минають одні  за  одним, і все проходить  логічно, далеко не інтуїтивно. Читачу  слід своїм  власним темпом тлумачити  прочитане, оцінювати його та  роздумувати над  ним. Читання  є  складним  процесом  розшифрування  інформації , що вимагає ( і розвиває) терплячість.

Врівноважений  підхід. Слід визнати, що, попри переваги читання,огляд  телепередач теж  заслуговує  нашої уваги. Він перевершує читання  у передаванні певного  типу  інформації. Захопливі  телевізійні  передачі можуть  навіть заохочувати  до  читання . Телепрограми, що  представляють дитячу  літературу й науку , стимулюють дітей  шукати  книжки на  ті  та  інші  споріднені  теми. Важливо мати  врівноважений  підхід. Друковані  сторінки  та  телебачення – це  два різновиди  засобів  масової інформації. Кожен з  них  має  свої переваги й  недоліки.  Кожен з  цих  засобів  можна  використовувати собі  на  благо  або  ж  зловживати  ним. Слід  визнати , що  надмірне  читання , коли  людина  ізолює  себе  від  інших, діє  настільки  шкідливо,  наскільки й надмірний  огляд  телепередач. А втім, візуальне  сприйняття  інформації  користується значно  більшою  популярністю , ніж  читання. Ми переходимо  із  суспільства читачів  до  суспільства  глядачів. Отже,  як  батькам  допомогти  своїм  дітям розвинути  бажання  читати?

Особливості дитячого читання:

• діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;
  • тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;
  • читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.

ЯК  БАТЬКИ МОЖУТЬ  ДОПОМОГТИ

Кажуть, що  коли  дитина  любить  читати , то  боротьба наполовину  виграна. Отже,робіть читання приємним для своїх  дітей . Яким  чином? По – перше, обмежте час на телевізор,бо він майже  завжди  здобуватиме  перевагу  над  читанням.  По – друге, створіть придатну для читання атмосферу: спокій  і  затишне місце, скажімо  особисту бібліотечку з добрим  освітленням, і заохочуйте  до  читання. По – третє, не  змушуйте  до  нього. Робіть матеріал для читання доступним і шукайте слушної  нагоди  для цього, але  нехай  дитина сама  розвиває  бажання читати.